מפת האתר
מרוקו- הטיול המקיף - 19 יום

DSC_0120

DSC_0133

DSC_0137

DSC_0138

DSC_0142

 DSC_0174

DSC_0175

DSC_0184

DSC_0191

DSC_0214

DSC_0257

DSC_0284

DSC_0295

 DSC_0033

DSC_0040

DSC_0041

DSC_0050

DSC_0051

DSC_0055

DSC_0069

DSC_0074

DSC_0078

DSC_0090

כל הצילומים

נסים קריספיל

יום 1 ת``א - אירופה - קזבלנקה - רבאט

יום 2 רבאט - שפשוואן
נתחיל את הבוקר במֶדִינָה העתיקה המוקפת חומה של רבאט, במְלָאח היהודי ובבית הכנסת על שם ר' שלום אזאווי. גיחה ל-"וויל נוּבֶל" – העיר החדשה. מתחם ארמון המלך ,המוזוליאום שבו קבור מוחמד החמישי ושני בניו. בסמוך לו נבקר בשרידי המסגד הגדול (טור חסן) שנבנה במאה 12 ונהרס ברעידת אדמה בשנת 1775. משם לגרעין הקדום של רבאט :"קַצְבָּת אלאוּדאיה". נשוטט בסמטאותיה הצרות והססגוניות בואכה נקודת התצפית המדהימה על שפך נהר בו רגרג, סאלי שמנגד והאוקיאנוס האטלנטי במלוא הדרו. על גשר יבשתי נחצה את נהר בו רגרג אל העיר השכנה סאלי. ביקור קצר בקבר סידי בן עשור המכונה "טְבִּיבּ" – רופא, סגפן בן המאה ה – 4, ובמַדְרָסָה המרינית היפה. בית הקברות היהודי של סאלי ומשם צפונה דרך יער אלוני השעם "מאמורה" בואכה העיירה הציורית שפשוואן. בתיה מגובבים זה על זה, מסוידים בלבן תכלכל. צבע המעניק לעיירה את גוון התכלת השמיימי. הדלתות, החלונות והפתחים צבועים בגוני כחול, ירוק ואדום. נתפתל בסמטאותיה, נטפס למעיין ונזרום עם נתיב המים אל שרשרת טחנות הקמח המסורתיות.

יום 3 שפשוואן - וואזאן - וולוביליס - מכנאס
ניסע לעיר הלבנה וואזן המשתפלת על רכס בו הילאל , מקום מושבם של השריפים בני שושלת אידריס שמנהיגותם הרוחנית נמשכה עד סוף המאה התשע-עשרה. בימי זוהרה חיו בה קרוב ל-5000 יהודים. בית הקברות היהודי נבנה סביב קברו של הקדוש ר' עמרם בן דיוואן המוביל בהירארכיה של צדיקי מרוקו. נבקר במתחם הקדוש ונמשיך למרכז המנהלי- צבאי של האימפריה הרומית "וולוביליס". העיר שכנה בלב איזור חקלאי פורה וסיפקה את תצרוכת החיטה והשמן לרומא. שרידי מתקנים חקלאיים רבים כמו פסיפסים נהדרים שנחשפו בה, מעידים על עושרה וחשיבותה. ממנה נטפס לעיירה הציורית מולאי אידריס הקרויה על שמו של צאצאו של הנביא מוחמד "אידריס אלאכבר". קברו הפך לאתר העלייה לרגל החשוב ביותר במרוקו. לעת ערב נגיע למכנס.

יום 4 מכנאס - פאס
ימי זוהרה של העיר מכנאס היו תחת שלטונו של השליט העלווי מולאי איסמעיל (1672 – 1727) ב- 55 שנות שלטונו הוא הפך אותה ממרכז פרובינציאלי לבירה מרהיבה. הקיף אותה ב-25 ק"מ של חומה ובנה בה 50 ארמונות פאר, גנים, אורוות , מסגדים, ומאגרי מים. נבקר בכיכר אלהדים בה ערף השליט את ראשיהם של המתנגדים והפושעים. ב-"באב אלמנצור היפה שבשערי מרוקו. בשוק המקורה והקסום, במבנה הקבר של השליט. בהְרִי אֶ-סָוָואנִי ובקומפלקס הענק של מחסנים ,אסמי תבואה ואורוות סוסים. במלאח היהודי החדש ובמה שהיה פעם "תלמוד תורה". נסייר בנבכי המדינה העתיקה ונמשיך לעיר פאס.

יום 5 פאס
את כל היום נקדיש לעיר פַאס, הבירה הדתית -תרבותית של מרוקו . היא נוסדה במאה ה – על-ידי מולאי אידריס הראשון. נתחיל את סיורנו ב"פַאס אלג'דיד" – פַאס החדשה, ביקור ברחבת ארמון המלך. בית העלמין היהודי .נספר את סיפורה של קדושה מעונה וקדוש מעונה. סמוך לשער היציאה הצפוני נבקר במה שהיה פעם תלמוד תורה "אם הבנים". היום מוזיאון מאולתר ועמוס פריטים המספרים את סיפורה של קהילה שהייתה ענייה בחומר ועשירה בתרבות. נחצה את המלאח היהודי ונבקר בבית הכנסת המשוקם " אבן דנאן" . משם ל "פַאס אלבאלי" – פַאס העתיקה. נסייר בסמטאותיה של המֶדִינָה העתיקה המייצגת את העיר הערבית הטיפוסית של ימי הביניים לא רחוק מבָּאבּ בו ג'לוד היה בעבר ביתו של הרמב"ם . נבקר בו ובמדרסת "אל עטארין" הסמוכה לו. נזרום במנהרת הזמן אל מה שהיה ונותר כשהיה. בעלי מלאכה מסורתיים, אומנים, חרשי ברזל ועץ ונרד לתחתית סולם המלאכות הבזויות "הבורסי" ברובע הבורסקאים.

יום 6 אל הסהרה
נשכים קום ונצא בנסיעה דרומה אל הסהרה. נחצה את יחידות הנוף של האטלס התיכון והגבוה נעצור ביער הארזים הסמוך לעיר הקייט אִיפְרָאן שנבנתה בשנות ה – 40 של המאה ה – 20, נחלוף סמוך למִישְלִיפֶן (אתר סקי). נחליף כוח בעיירה מִידֶלת. נחלוף על-פני העיירה ריש שעדיין דרים בה יהודים אחדים. נגלוש עם נהר הזיז במעוק הדרך עד בואכה העיר ראשידייה שהיא השער לסהרה. נחצה את מישורי הסהרה וכפרי בוץ ונעצור לתצפית קלה על נאת נהר הזיז. לעת ערב נגיע לעיירה ארפוד השוכנת בליבה של נאת התפילאלת. נתארגן לעלייה על ג'יפים ונסיעה ללינת לילה במלון 1000 הכוכבים בדיונה המהממת של מרזוגה

יום 7 חולית מרזוגה- זגורה
נשכים קום עוד בטרם עלות השחר, נטפס בכוחות ראשונים של בקר על הפסגות הגבוהות של הדיונות כדי לצפות בזריחה. למתקשים לדשדש בחול אפשר גם לטפס לפסגות על דבשתו של גמל. הוא סובל הכל וגם אותנו הישראלים. נקנח בתה מר ובקפה עוד יותר מר כחייו של הגמל שסבל אותנו. נחזור על עקבנו מקלחת וארוחת בוקר במלון 1000 הכוכבים. בתום ההתארגנות חציה של הסהרה מנאת התפילאלת לנאת הדראע בואכה העיר זגורה.

יום 8 המלאח היהודי של זגורה – זאווית תאמגרוט - ווארזאזאת
עם בקר נסייר במלאח היהודי של אמזרו . בכפר חיו בעבר 140 יהודים, רובם היו צורפים. במקום שרד בית הכנסת היהודי. משם לכפר הציורי טאמגרוט שבלבו זאוויה עתיקה ששימשה מרכז לאחוות נאצירי ובה שוכנת ספרייה עתיקה המאכסנת כתבי יד נדירים. משם לאורכו של וואדי דראע על אלפי הכפרים הציוריים הזרועים לאורך אפיקו עד בואכה העיר ווארזאזאת.

יום 9 ווארזאזאת –תאזנאח'ת – תלווין - תרודאנת
עם בוקר נסייר בעיר המחוז ווארזאזאת. תעשיית הקולנוע העולמית גילתה את העיר וסביבותיה כאתר צילום אקזוטי. נבנו בה אולפני צילום ורבים מתושביה מתפרנסים מתעשיית הקולנוע. יהודים גרו בקצ'בת תאורירת הסמוכה לעיר. נחצה את ג'אבל סירווא בדרך לתלווין ונעצו בעיירת השטיחים תאזנאח'ת. נעמוד על טיבם של שטיחי תאזנאח'ת ונמשיך למרכז הגידול של הזעפראן במחוז תלווין. לעת ערב נגיע לעיר תארודאנת בירת עמק הסוס.

יום 10 תארודאנת- דרומה לנאות המדבר של הסהרה ואל תפראוט
ניסע על הדרך העתיקה שחיברה את נאות המדבר אקקא וטאטא לעיר תארודאנת והפכה אותה למרכז מסחרי עם סודאן המערבית ועם הסהרה. הסוחרים הובילו במטעניהם נוצות יען, עורות, פרוות ודונג. ונטפס לעבר העיירה הציורית תפראוט השוכנת בליבו של מאסיב גראניטי המזכיר את נופי סיני. נצא למסע בין סלעי הגראניט ובוסתני הפרי הנטועים בעמקיהם.

יום 11 אינזגאן – אגאדיר - מוגאדור
סיור בעמק אמלן בינות לכפרים יפהפיים, חקלאות שלחין, מטעי דקלים ועצי ארגאן. חציה של ג'אבל קרדוס בנוף עוצר נשימה דרך נופי הגראניט וירידה לעבר העיר תיזניט.עירו של "הסולטאן הכחול" כך כינו אותה בעבר. בעיר חיה קהילה יהודית שמנתה 461 נפש. רובם עסקו בצורפות ובמסחר. נעצור בשוק הציורי של העיירה אינזגאן ונשוטט בו. הוא נחשב לשוק הגדול של הדרום העמוק. משם לעיר אגאדיר.

יום 12 אגאדיר - מוגאדור
אגאדיר שוכנת בשפכו של נהר הסוס לאטלנטי. רעידת אדמה עזה שפקדה את העיר בליל ה-29 לפברואר 1960 החריבה אותה כליל. טובי האדריכלים ממרוקו ומחוצה לה נרתמו לתכנון העיר החדשה שתהיה מושתתת עלל נמל, תעשייה, תיירות ומגורים .רצועת החוף החולית הרחבה, השמש המאירה כל ימות השנה, שפע בתי המלון ושירותי תיירות מעולים הפכו את העיר למוקד משיכה למאות אלפי תיירים.נשוטט בה , נעלה לקצ'בה לתצפית ונבקר בבורסת הדגים.

יום 13
נסיעה לאורך הדרך הנופית הצופה על האוקיאנוס האטלנטי, דרך יערות של ארגאן עד בואכה העיר היפה שבכולן. "מוגאדור". מנומנמת בתוך חומותיה וריח של ים מעורב בריחם של דגים ושבבי עץ הערער נמסך באוויר.
נערוך סיור מקיף במדינה, במלאח היהודי, בבית הקברות היהודי, במתחם הפורטוגזי ובנמל הציורי. נקנח בארוחת דגים בלתי נשכחת בנמל. כמו כן נתוודע לתעשייה המסורתית של התקנת חפצי חן ןרהיטים מעץ הערער האופיינית למוֹגָאדוֹר.

יום 14 מוגאדור – מראכש
נסיעה של כמעט 200 ק"מ דרך העיירה שישאווה לעיר האדומה מראכש. נתארגן במלון ונצא לביקור בכיכר ג'אמע אלפנא. הלב הפועם ועורק החיים של מראכש.דוכני מזון, להטוטנים, מרקידי נחשים, קוסמים, קוראים בקלפים, מספרי סיפורים, עוקרי שיניים גודשים את הכיכר.
יום 15 מראכש
היום יוקדש לסיור ב "עיר האדומה". נתחיל בכּוּתוּבִּיָיה. מסגד ומינרט המתנשא לגובה של 77 מ', הוא נצפה מכל מקום בעיר. משם למלאח היהודי. משם נלך למְלָאח היהודי ונבקר בבית הכנסת העתיק "צלאת אְלְעְזָאמָה" . במרחק קטן ממנו שוכן ארמון אַלְבָּאהִיָה, שאת בנייתו החל הוָואזִיר הראשי סי אחמד בן מוסא או בשמו המקוצר בא חמד, שהקדיש חלק מאגפיו לאשתו המועדפת הבָּאהִיָה. הארמון נבנה בסוף המאה ה – 19 בסגנון אנדלוסי – מַאוּרִי. בארמון 28 אגפים כאשר 24 מהם מיועדים לפילגשים ו – 4 לנשים החוקיות. הארמון בנוי סביב גנים אנדלוסיים קסומים. מהארמון לנבכי סמטאות המדינה. לגילדות בעלי המלאכה: שוק הצבעים, שוק העורות, שוק התבלינים, שוק חרשי הברזל ועוד.נגיח מתוך ההמולה ונקנח בביקור רגוע בגנים הכחולים של ז'רדן מזורל, ומדרסת אבן יוסוף, מהיפות בעולם האיסלם, בה באה לידי ביטוי האומנות המאורו-היספאנית.

יום 16 הטבע שמסביב למראכש
יוקדש כולו לטבע הסובב את העיר. ניסע מזרחה לעמק האוריקה החוסה בצילו של גַ'בְּל טוֹבְקָאל הגבוה בהרי מרוקו, ( 4167 מ'). נטפס רגלית לאחד הכפרים התלויים ונתוודע לחיי היום יום בכפר מרוקאי השוכן בלב הרי האטלס. נבקר במתחם הקדוש של הצדיק ר' שלמה בּלְחֶנְס. שהיה נערץ על יהודי מראכש. נקנח בפיקניק עסיסי סמוך למימיו השוצפים של נהר האוריקה. לפנות ערב נחזור למראכש.

יום 17 מראכש – אצפי - אלג'דידה- קזבלנקה
נפרד ממראכש וניסע צפונה בדרך הים עד לעיר אצפי. עיר נמל השוכנת בשפך ואדי שָבָּה. תחילתה כעיר נמל קטנה שסחרה בתנובת השדה של מישורי עַבְּדָה וחָאוּז ובסממני מרפא. תצפית מרהיבה על העיר מעל הצוק הצפוני. העיר עצמה ידועה בתעשיית הקדרות שלה. רובע שלם של קדרים עוסק יומם וליל ביצירת כלי נוי ובישול בשיטות המסורתיות. נציץ למתחם היהודי הקדוש "אולאד בני זמירו" ומשם נצפין לעיר אלג'דידה. נבקר בגרעין הפורטגזי העתיק ונמשיך לקזבלנקה.

 

יום 18 קזבלנקה
כל היום יוקדש לביקור בקזבלנקה. נתחיל במסגד חאסן ה-2 אחד מהמסגדים המרשימים ביותר בעולם הערבי. בנוי על המים. בטיילת החוף המובילה לאתר הבילוי "עין דיאב" ולמועדוני הלילה שבו. משם אל הרובע היוקרתי "אנפה" "כפר שמריהו" של מרוקו. משם אל רובע "חובוס" הציורי ונקנח בשוק המסורתי של קזבלנקה השוכן במדינה העתיקה ומחוצה לה.
יום 19
קזבלנקה – אירופה- ת"א
 

 

 

 

 

 

עמוד הבית על הבית המרוקאי על נסים קריספיל ארועים לחברות ארועים משפחתיים חדרי נופש טיולים במרוקו צור קשר

ברוכים הבאים לאתר של הבית המרוקאי  |  מושב תירוש 107, ד.נ. האלה 99815, נייד: 054-7256211
© כל הזכויות על התמונות והחומר שבאתר שמורות לנסים קריספיל

אפסייט - בניית אתרים | קידום אתרים בניית אתרים - אפסייט