מפת האתר
בשמים, תבלינים, צמחי מרפא, מאגיה וכישוף בעיר העתיקה של ירושלים

ד"ר טיטוס טובלר (1806 - 1877), רופא במקצועו שביקר בירושלים במאה ה-19 ושהה בה תקופות קצרות, מביא בכתביו תיאור עסיסי אודות רופאי האליל, מקיזי הדם והמכשפים שרווחו באותה עת בירושלים. "הספר הוא גם מקיז דם בדרך של מציצה. הספרים הערבים, וגם ספר יהודי אחד, משתמשים לשם כך בקרן של בעל-חיים. נוטלים את קצה הקרן הקטום בפה ואת בסיסה מניחים על העור , לא לפני שחותכים בעור חתכים באמצעות סכין. יונקים את האוויר שבקרן והדם קולח מתוך החתכים"

מגרשי שדים, מרפאים עממיים וקברי קדושים

חצרות הצדיקים והמקובלים החדשים מתפרסות מנתיבות בדרום ועד נהריה בצפון. הצדיקים או המקובלים החדשים לא רק מחלקים קמיעות או מברכים זמרים, שחקני כדורגל וסלבריטאים. הם מצטיינים בתפקידים חברתיים שונים כמו גורו, אשף תקשורת המונים ויועץ סתרים. כאלה שגם אנשי עסקים מצליחים ומיושבים בדעתם - ממש סמל הרציונליות - נועצים בהם.

מנזרים בשפלת יהודה

מנזרי שפלת יהודה, היו פעם בקצה של הקצה של העולם,  , היום הם באמצע בין ה"ביג" של בית שמש למרכז המסחרי החרדי של רמת בית שמש. אבל אחרי הכל, הם נותרו עדיין עם הקסם המיוחד השורה על מנזר,  ועם ההוד וההדר שהם משרים על המבקר בהם. 

מצגת: טיול עם נסים קריספיל בשפלת יהודה (לחצו על פתח, עם עליית המצגת לחצו על מקש f5) 

 

מפגש עם "העולם התחתון" בשפלת יהודה

זה לא ה"עולם התחתון "שאתם מכירים, כי בעטיו אין טעם לכתת את הרגליים מ -ת"א לכאן, יש ממנו הרבה בת"א. שפלת יהודה המשתרעת קצת דרומה מבית שמש והרבה דרומה עד בקעת ערד, היא עולם עליון בפני עצמו, שיש מתחתיו גם עולם תחתון, הרבה מערות, אף אחד לא יודע בדיוק כמה, כי לא ספרו את כולן, אבל מה שבטוח שאצלנו בשפלת יהודה שקט מאוד "בעולם התחתון"

מצגת: נסים קריספיל מדריך בשפלת יהודה (לחצו על פתח, עם עליית המצגת לחצו על מקש f5) 

 

על צמחי מרפא, תבלין ותועלת של ארץ ישראל

במהלך החורף והאביב עם הופעתם של צמחי בר הראויים למאכל אדם , עורך נסים קריספיל סדנת הכרות עם הצמחים הראויים למאכל. המטיילים מלקטים את הצמחים. ובסיום הליקוט מתקינים מהם שפע של תבשילים.

מצגת: נסים קריספיל מדריך בשפלת יהודה (לחצו על פתח, עם עליית המצגת לחצו על מקש f5) 

 

 

פסיפס של עדות בחבל עדולם

חבל עדולם ידוע באוכלוסייתו המגוונת שעלתה מתפוצות שונות כמו מרוקו, תימן, כורדיסטאן והודו. כל עדה משמרת עד היום את סממני תרבותה המתאפיינים בלבוש, אוכל, חיי יום יום, מנהגים, מסורות ופולקלור. סיור מרתק באיזור בהדרכתו של נסים קריספיל יביא אותנו אל מחוזות קסומים, דרך המטבח האופייני לכל עדה ועדה. במהלך הסיור נטעם ממנעמי המטבח המסורתי ונקנח בסיפורים מן הפולקלור המקומי.

מצגת: נסים קריספיל מדריך בשפלת יהודה (לחצו על פתח, עם עליית המצגת לחצו על מקש f5) 

 

 

תירוש סיפור מקום

מסע במנהרת הזמן אל עברה של קהילה שעלתה מהרי האטלס שבמרוקו. קהילה שהתגוררה בכפרים שכוחי אל והשתכנה בבתי בוץ שעליהם רבץ שלג כבד בחורף וחום מעיק בקיץ. המסע מתנתב בתוך סיפורים קסומים שנדלו מזקני הקהילה, דרך חצרות בתים, מגרשי שדים, אוצרות אבודים, מטעי קנביס, תעשיות שדה ומלאכות מסורתיות. בתום הסיור מקנחים בארוחה מרוקאית במרכז האירוח המרוקאי.

מצגת: נסים קריספיל מדריך בשפלת יהודה  (לחצו על פתח, עם עליית המצגת לחצו על מקש f5) 

 

עמוד הבית על הבית המרוקאי על נסים קריספיל ארועים לחברות ארועים משפחתיים חדרי נופש טיולים במרוקו צור קשר

ברוכים הבאים לאתר של הבית המרוקאי  |  מושב תירוש 107, ד.נ. האלה 99815, נייד: 054-7256211
© כל הזכויות על התמונות והחומר שבאתר שמורות לנסים קריספיל

אפסייט - בניית אתרים | קידום אתרים בניית אתרים - אפסייט